تربیت بدنی و علوم ورزشی

تربیت بدنی و علوم ورزشی یکی از شاخه­ های علوم انسانی است که از جهات مختلف با علوم پایه و علوم تندرستی پیوند یافته و اثر و نقش آن در رابطه با توانبخشی و بهسازی جسمی و روانی افراد جامعه غیر قابل انکار است و در نظام جمهوری اسلامی ایران از جایگاه و منزلت ویژه ای برخوردار می­باشد. دامنه فعالیت و کارآئی تربیت بدنی و علوم ورزشی در امر آموزش و پرورش و بهداشت فردی و اجتماعی بسیار وسیع و گسترده است بطوری که تمام گروههای سنی را، از پیش از تولد تا دوره سالخوردگی و کهولت در بر می­گیرد. تربیت بدنی ماهیتی میان رشته­ای دارد که از علوم مختلف برای تقویت و تربیت جسم و روان انسان استفاده می­کند. این رشته از یک سو مشتمل بر یکسری رشته ­های پایه­ی پزشکی می­باشد تا جایی که فارغ التحصیل آن تا حد یک پزشکیار با جسم انسان آشنا می­شود و از سوی دیگر بخشی از دروس این رشته شامل علوم تربیتی است تا دانشجوی این رشته با تنش و واکنش انسان­ها آشنا شود و بتواند به عنوان یک مربی با ورزشکاران یا دانش­آموزان به درستی برخورد کند، و بالاخره یک بعد این رشته شامل علوم ورزشی می­شود یعنی دانشجو، علوم ورزشی را به صورت علمی و عملی آموزش می­بیند تا بتواند در رشته­های مختلف ورزشی مهارت داشته باشد و همچنین توانایی تحقیق در علوم ورزشی را به دست بیاورد. علاوه بر این ترتیب بدنی و ورزش بعنوان یک عامل پیشگیرنده از بروز برخی از ناراحتی ها و عوارض جسمی و روحی نیز مورد توجه بوده و ثابت شده است که عامل پیشگیرنده بروز برخی از ناراحتی­ها و عوارض جسمی و روحی بوده و از پیشروی پاره ای از بیماریها مانند امراض قند و نارسائی های قبلی- عروقی جلوگیری بعمل میاورد.

 

دروس این رشته دانشگاهی عمدتاً جنبه نظری و عملی دارد. تعداد واحدهای دوره کارشناسی علوم ورزشی پیوسته مشتمل بر 132 واحد درسی می­باشد.

 

مرکز آموزش عالی کاشمر همواره از مجرب ترین و شاخص­ترین اساتید تربیت بدنی و علوم ورزشی استفاده کرده و امیدواریم که در آینده­ای نه چندان دور بتوانیم زمینه ایجاد دانشکده علوم ورزشی در گرایش های مختلف را فراهم نمائیم.

 

بازار کار كارشناسي تربيت بدني

كساني كه دوره كارشناسي علوم ورزشي را به پايان مي­رسانند مي­توانند علاوه بر تدريس دروس تربيت بدني در مدارس و مراكز آموزشي بكار كارشناسي تربيت بدني در سازمان­هاي دولتي، فدراسيون­هاي ورزشي و نهادهاي انقلابي و همچنين خدمت در مراكز ورزشي و درماني جانبازان و معلولين بپردازند

 

 

موقعیت شغلی در ایران

فارغ التحصیل تربیت بدنی می­تواند به عنوان مربی و مسئول ورزش در وزارتخانه ها و سازمان­هایی که بخش تربیت بدنی دارند، فعالیت کند. همچنین می­تواند در ساخت وسایل و البسه ورزشی مشاور یک طراح باشد، چون نظرات یک کارشناس ورزشی نقش مؤثری در بهبود وسایل ورزشی دارد. در مجموع فارغ التحصیلان این رشته می­توانند به عنوان مربی در باشگاه­ های ورزشی آزاد فعالیت کنند و یا به عنوان معلم، مربی، کارشناس یا مربی بدنسازی مشغول بکار شوند.

 

 

ادامه تحصیل در ایران

امکان ادامه تحصیل در رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی تا مقطع دکتری در گرایش­های مدیریت ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، رفتار حرکتی و آسیب شناسی ورزشی وجود دارد و مرکز آموزش عالی کاشمر نیز درصدد اخذ مجوز دوره کارشناسی ارشد می­باشد.

 

 

شماره تماس : 05155258801 داخلی 113


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق مرکز آموزش عالی دولتی کاشمر می باشد .

طراحی شده توسط شرکت فنی مهندسی رایان تیم ترشیز