امروز دوشنبه 28 مرداد 1398

نماینده مجلس: سیل اخیرنشانگر نهادینه نشدن توسعه پایدار است

بهروز بنیادی شامگاه چهارشنبه در 'همایش توسعه پایدار با رویکرد فرصتها و چالشهای سرمایه گذاری در منطقه ترشیز' در کاشمر
بر لزوم حفاظت از منابع طبیعی در مسیر توسعه و پایداری آن تاکید و بیان کرد: 1.5 میلیون هکتار از جنگلهای شمال و 1.5 میلیون هکتار از جنگلهای لرستان را از بین بردیم و همین موجب شد با اندک بارندگی سیلاب راه افتد.
وی بر نقش نخبگان و دانشگاهها در شتاب دادن به حرکت در مسیر توسعه پایدار تاکید و بیان کرد: امیدواریم دانشگاهها در این عرصه بیش از پیش جایگاه واقعی خود را پیدا کنند.
نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی افزود: در نشستهای مختلف با روسای دانشگاهها از آنها خواسته ام تا خود را بر مدیران اجرایی تحمیل کنند. اگر مسئولان کاری انجام می ‌دهند ولی چهره های علمی بر آنها انتقاداتی دارند باید در فضای آرام مطرح شود.
وی ادامه داد: مدیران اجرایی کشور نیز در ارتباط با دانشگاه و پذیرش نظرات اساتید دانشگاهی توفیقات بسیار خوبی داشته ‌اند. دانشجویان نیز باید به سمت پایان نامه‌ هایی بروند که بر اساس نیاز و در راستای رفع مشکلات منطقه باشد.
بنیادی گفت: در این خصوص جهاد دانشگاهی کاشمر در رفع مشکل 'آفت پسیل پسته' به خوبی ورود کرد و توانست موفقیتهایی کسب کند.
وی همچنین انسان آموزش دیده را مهمترین رکن توسعه توصیف و بیان کرد: در راستای دستیابی به توسعه پایدار صنعت گردشگری، کشاورزی و معادن سه سرمایه‌ و مهم در منطقه ترشیز هستند. با این وجود که 90 درصد ظرفیت این منطقه کشاورزی است اما فعالیت در این حوزه همچنان سنتی می باشد لذا دانشگاه باید به این حوزه ورود کند و در ارائه آموزشهای لازم، بهبود کیفیت محصولات و افزایش کمی تولیدات همکاری لازم را داشته باشد.
فرماندار کاشمر نیز در این همایش بر لزوم ارتباط دانشگاه با حوزه مدیریت اجرایی تاکید و بیان کرد: می بایست برای ایجاد فرصتهای بهتر در توسعه شهرستان دانشگاهها و مراکز آموزش کمک کنند.
محمدعلی نبی ‌پور افزود: با توجه به ماموریت مرکز آموزش عالی کاشمر و ظرفیت علمی آن، این مرکز می‌تواند برای توسعه ترشیز مثمر ثمر بوده و بسترساز توسعه پایدار منطقه باشد.
همایش ملی توسعه پایدار با رویکرد توسعه ترشیز به همت مرکز آموزش عالی کاشمر با حضور شخصیتهای کشوری، استانی و محلی در محورهای کشاورزی و امنیت غذایی، مدیریت شهری پایدار، هوشمند سازی و توسعه دیجیتال، حل و نقل پایدار، انرژیهای تجدید پذیر، گردشگری و صنایع دستی، صنعت، معدن و توسعه، آب و توسعه پایدار، مشارکت مردمی و توسعه اقتصادی و تغییر اقلیم و توسعه پایدار برگزار شد.
کاشمر در فاصله 228 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

منبع: خبرگزاری ایرنا